..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Ogólne

   » Rozgrywka

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Kodeks HonorowyHonor. Słowo to występuje w każdym języku i każdym dialekcie opisując jedną z najbardziej podziwianych i szanowanych wartości, jakimi może kierować się człowiek, elf, krasnolud czy niziołek. To rozpowszechnienie i pozytywne znaczenie nie jest bezpodstawne: osoba honorowa to taka, która pomimo, nieważne jakich korzyści czy niebezpieczeństw, nie złamie pewnych ustalonych, pozytywnych zasad, często choćby za cenę własnego życia.

Niestety, ta sława honoru sprawiła, że wiele osób zaczęło sobie go przywłaszczać, mimo, że nie rozpoznałoby honoru nawet jakby przyszedł i uderzył ich w twarz. Inni z kolei, mimo że z początku byli honorowi, nie potrafili wytrzymać, zobligowani jego prawami i obowiązkami. Jest to w sumie zrozumiałe, bowiem w codziennym życiu przestrzeganie kodeksu honorowego może być trudne i zachowanie go (czasem zaś w ogóle zrozumienie w pełni) to dzieło, któremu trzeba poświecić całe życie.

Honor w Starym Świecie

Kodeks honorowy w starym świecie ma różnorakie źródła. Od nakazów religijnych, przez długoletnia tradycję, po dawne nakazy prawne, zwykłą moralność czy wręcz zdrowy rozsądek. Różne nacje postrzegają go w różny sposób. Te zasady opcjonalne, które zostaną tu zawarte pomogą Wam urozmaicić charaktery postaci. Oczywiście różne ludy i rasy różnie postrzegają honor. Aby to oddać, konieczne było przygotowanie kilku kodeksów honorowych. W celu ułatwienia ich zrozumienia i klarownego zobrazowania dla MG i graczy, co posiadająca dany kodeks honorowy osoba powinna, a czego nie może zrobić kilka przykładów głównych zachowań zostanie rozpisanych w osobnych listach...

Korzyści z posiadania kodeksu honorowego

Osoba kierująca się w życiu honorem staje się odporna, lub raczej odporniejsza na niektóre zachowania. Obrazuje to modyfikator +10 do Siły Woli wykonywany przy testach przeciwdziałających strachowi i grozie, efektom magii i samego chaosu, które mogłyby zmusić postać do określonych działań. Głownie takich, które stałyby w sprzeczności z kodeksem honorowym danej osoby. Dodatkowo postać żyjąca honorowo i trzymająca się kurczowo zasad swojego kodeksu zyskuje z czasem (jeśli przeżyje naturalnie) wyprzedzającą ją sławę. To czy inni będą przez to uważać postać za głupią i łatwą do wykorzystania, czy za godną podziwu i szacunku... to już zupełnie inna historia.

Barbarzyński kodeks honorowy

Kodeks ten (choć rzadko tak nazywany) bywa najczęściej spotykany wśród ludów Wschodu i Północy oraz mieszkańców dzikszych regionów Imperium i bardziej cywilizowanych krain. Mieszczanie lub ludzie szlachetnie urodzeni z bardziej cywilizowanych regionów raczej nie będą go wyznawać, choć dziwniejsze rzeczy w Starym Świecie się już zdarzały.

Postacie z barbarzyńskim kodeksem honorowym muszą:

- Dochowywać wierności towarzyszom, nawet tym niehonorowym tak długo, jak towarzysze dochowują im, nawet za cenę poniesienia wyrzeczeń, ran lub też śmierci.
- Dochowywać wierności honorowym dowódcom, nawet za cenę poniesienia wyrzeczeń, ran lub też śmierci.
- Nie dochowywać wierności niehonorowym dowódcom, niezależnie od korzyści osobistych, jakie płynęłyby z tej służby.
- Zabić niehonorowego przeciwnika, nawet gdy jest bezbronny.
- Zabić honorowego przeciwnika, który nie jest bezbronny.
- Chronić słabszych od siebie, zwłaszcza od fizycznej krzywdy, jeśli zostaną o to poproszeni. W szczególności odnosi się to do kobiet i dzieci.
- Służyć tylko tym dowódcom, którzy są silniejsi, bardziej doświadczeni czy w jakiś inny sposób bardziej nadający się do dowodzenia niż oni sami.
- Nie okradać i nie rabować od innych honorowych osób, w szczególności swoich towarzyszy.
- Nie kłamać, zwodzić ani oszukiwać innych honorowych osób, w szczególności swoich towarzyszy.
- Okazywać szacunek innym, prawdziwym kultom i religiom (dotyczy tylko „dobrych” bóstw)
- Oceniać innych na bazie ich zachowań i postawy, a nie zasłyszanych opinii i opowieści.
- Być gościnnym i uprzejmym dla osób w potrzebie.
- Być wdzięcznym za okazywaną jej gościnność i uprzejmość.
- Mścić zamierzoną obrazę względem siebie lub bliskich z natychmiastową i odpowiednią srogością, jeśli tylko jest to wykonalne. Nie muszą od razu zabijać, kara jednak musi być dotkliwa.
- Mścić wszelką wyrządzoną mu fizyczną krzywdę, przy najbliższej sposobności, wymierzając karę stosowną do jego własnego poczucia satysfakcji i sprawiedliwości.

Postacie z barbarzyńskim kodeksem honorowym nie mogą:

- Zabić dzikiego, naturalnego stworzenia dla samego sportu. Mogą w bezpośredniej obronie siebie lub innych, z zemsty oraz by zdobyć żywność lub inne rzeczy.
- Zabić honorowego przeciwnika, który zaoferuje okup lub odda się na łaskę postaci.
- Zabić lub okradać kogoś, kto ofiarował postaci gościnę w swym własnym domu nawet, jeśli okaże się, że jest to wróg, pod warunkiem, że on sam pierwszy nie naruszy gościnności.
- Zabić lub okradać kogoś, kto aktualnie jest pod jego ochroną, opieką, albo otrzymującego od niego gościnę pod warunkiem, że ta osoba wcześniej nie zdradzi postaci.
- Oferować władzom i służbom porządkowym informacji czy jakiejkolwiek pomocy mogącej zagrozić przyjaciołom lub sojusznikom postaci, jeśli sama nie zna sprawy, o jaką chodzi oraz nie uznaje jej za słuszną.
- Porzucać lub szkodzić swoim krajanom lub podwładnym. Jeśli kiedykolwiek postać osiągnie pozycję wodza lub podobną - czuje, że musi dawać swoim podwładnym dobry przykład i pomagać nawet, jeśli jego „służba” jako przywódcy się już zakończyła.strony: [1] [2]
komentarz[18] |

Komentarze do "Kodeks Honorowy"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


   Sonda
   W którym dziale trzeba więcej artykułów?
Bestiariusz
Przygody
Opowiadania
Zdolności
Przedmioty
Profesje
Postacie
Miejsca
Zasady
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Wilkołak
   Elfia Wdzięcz...
   Tworzenie Pos...
   Skarb Piramidy
   Wiedźmin
   Chart
   Świątynia Upa...
   Zew Krwi
   Biały Płomień...
   Płomienie Smo...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.024546 sek. pg: